Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında Gelendost İlçemizde düzenlenen törenle anıldı. Gelendost 17 Eylül meydanında düzenlenen törende, Atatürk Büstü'ne çelenkler sunuldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün öldüğü 09.05'te saygı duruşu gerçekleştirildi. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bayraklar yarıya indirildi.
        Tören daha sonra Anadolu Lisesi konferans  salonuna geçilerek burada da düzenlenen etkinliklerle devam etti. Anma töreninde öğrenciler tarafından günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler ile diğer etkinlikler yapıldı.
        Düzenlenen törene Vali Yardımcısı Şenol KAYA’nın yanı sıra İlçe Belediye Başkanı Mehmet SEZGİN, İlçe Jandarma Komutanı Nurdal DURMUŞ, İlçe Emniyet Amiri Soner TOPAL,  daire amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Tören daha sonra Atatürk’ün hayatının anlatıldığı çeşitli görsellerin ardından son buldu.
        Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm ecdadımızı şükranla anıyoruz.