Trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı koordinesinde trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak” Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” eylemi yapıldı.
 
        Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulmasına yönelik, İlçemiz Kaymakamı Sn.Fatih ÇEVİK, İlçe Emniyet Amiri Soner TOPAL ve İlçe Emniyet Amirliği ve Genel Hizmet Personellerinin katılımlarıyla idaremiz Haydarpaşa Mahallesi 2. Avanoğlu caddesi üzerinde uygulama yapılmış, sürücü ve yayalar konu ile alakalı bilgilendirilerek broşür dağıtılmış ve bazı kamu binaları ile vatandaşların yoğun olarak kullandığı noktalara afişler asılmıştır.
 
        Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğindeki bu adımlar birlikte yayalara öncelik tanımayan sürücülere cezai işlem uygulanacak.